info@svetinterieru.cz Kontaktní fomulář ZAVOLEJTE NÁM NA 608 337 879

Zahradní nábytek - co letos poletí?

Bez posezení na zahradě nebo terase už si spousta z nás neumí léto představit. Křesílka, stolky, lavičky, houpačky nebo lehátka jsou nedílnou součástí zahrad. Co letos v této oblasti nejvíc poletí? Mrkněte s námi na trendy pro léto 2011!


Odolnost, originalita a variabilita – to jsou tři pojmy, které se s letošním létem a zahradním nábytkem pojí nejčastěji.

 

Éra plastu pomalu končí

 

Pryč jsou doby, kdy byl součástí každé zahrady levný bílý a plastový set zahradního nábytku. Stolek s vratkými nohami a židle, u kterých už po krátkém čase hrozilo, že únava materiálu skončí jejich prasknutím a pádem nešťastníka, který do nich sedl. Éra plastového nábytku sice úplně neskončila, ale výrobky, které jsou dnes k dostání, jsou přeci jen o třídu kvalitnější. I tak ale pro interiérový i venkovní nábytek platí, že v poměru cena/životnost vítězí nábytek jiného materiálu. Největší boom v posledních letech zažívá pletený nábytek. Záměrně nepoužíváme slovo proutěný. Přírodní materiály totiž vystřídala syntetika. Té vévodí umělý ratan – odolný vůči nepřízni počasí, nenáročný na údržbu, lehký a příjemný na dotek i na pohled. Ten se nejčastěji kombinuje s kovovou nebo hliníkovou kostrou, na kterou se naplétá. Právě kombinaci s hliníkem ocení ti, kteří s nábytkem na zahradě často manipulují. Židle, stolky nebo lavice jsou pak lehké a snadno je přenesou i ženy.

 

Stálicí je dřevo

 

Stálicí v oblasti zahradního nábytku je potom dřevěný nábytek. Podobně jako se v oblasti podlah znovu derou do popředí masivní podlahy neboli masivní podlahové palubky, podobně jako se i na stěny vrací oblíbené obkladové palubky – i oddělení zahradního nábytku začíná dobývat masiv. Masivní nábytek je prostě klasika, která je odolná vůči povětrnostním vlivům, pěkně vypadá a vydrží při pravidelné údržbě i několik desítek let. Mimochodem - údržba dřevěného zahradního nábytku není náročná, ale je potřeba ji provádět pravidelně. Mořidlo a impregnační olej jsou základ, jako nadstavbu je možné si pořídit přípravky proti plísním a houbám. Jeden nátěr před sezonou, dva během ní, zima v suchu a teple a stůl z masivu bude bez problémů sloužit ještě vašim vnoučatům.

Asi nejoblíbenějším a nejtrendovějším druhem dřeva je teak. Velmi tvrdý, odolný a tvarově stálý materiál, který přečká i zimu venku. Jen je potřeba pořádně dotáhnout šrouby. Voda, která by se do nich dostala a následně zmrzla, by mohla nábytek roztrhnout.

 


Článek Vám přinesly stránky Au-Mex.cz a společnost AuMex s.r.o., specialista na dřevěné podlahy, terasy, fasády, izolační desky, OSB desky... jednoduše - specialista na vše kolem dřeva.