info@svetinterieru.cz Kontaktní fomulář ZAVOLEJTE NÁM NA 608 337 879

Rozvržení prvků v moderní kuchyni

Kuchyně je pomyslnou výkladní skříní ve vašem domě nebo bytě. Pokud si postavíte dům nebo zrekonstruujete byt, tak je právě kuchyně prvním místem, kam si přivedete návštěvu, které chcete předvést, jak je Váš příbytek pěkný. Kromě toho jde o prostor, ve kterém tráví ženy (a dnes stále častěji i muži) hodně času při přípravě oběda, snídaně nebo večeře. Nejen proto je velice důležité, aby byla vaše kuchyně moderní a především plnila bezezbytku všechny náročné požadavky, které jsou na moderní kuchyně kladené. Správná kuchyně by měla být vyváženým mixem funkčnosti a designu.

 

Při návrhu kuchyně bychom měli mít na paměti, že záleží na každém detailu. Pokud není některý z prvků v kuchyni optimálně navržený nebo není kupříkladu některá polička dobře dostupná, zbytečně si tím přiděláme práci a zaděláme si na problém na celý život nebo přinejmenším do příští rekonstrukce kuchyně. Faktem je, že jedna kuchyně nevydrží většinou celý životní cyklus jedné rodiny a tak se nechají případné nešvary při příští rekonstrukci kuchyně odstranit. Pokud je kuchyně nevhodně navržená, tak rozmístění některých prvků člověka zbytečně vyčerpává a to se projeví ve zvýšené únavě.

 

V moderních domcích a bungalovech, stejně jako v menších bytech bývá kuchyně propojená otevřeným prostorem s dalšími místnostmi – jídelnou a obývákem, tak lze bez nadsázky říct, že si pak vodíte každou návštěvu přímo do kuchyně. Při návrhu interiéru moderní kuchyně bychom měli věnovat zvláštní pozornost několika bodům.

 

Podlaha

Oblíbeným povrchem při návrhu moderní kuchyně jsou dlaždice. Jejich výhodou je dobrá omyvatelnost a při dobrém výběru také pěkný vzhled. Častou se využívají při užití podlahového topení. Dalším populárním povrchem je linoleum. Jeho velikou výhodou je množství vzorů, které si můžeme vybrat a také měkčí povrch. Je však o něco méně praktický než dlaždice.

 

Linka

Jedním z nejdůležitějších prvků je kuchyňská linka. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat výšce spodní části linky s poličkami, protože povrch linky je ve většině kuchyní hlavní pracovní plochou. Pracovní plocha by měla být tak vysoká, abychom naše paže a předloktí svírali úhel okolo 120°  a nemuseli jsme se hrbit. Je důležité, aby byla pracovní plocha dostatečně široká, abychom netrpěli nedostatkem pracovního prostoru. Pokud jde o samotnou výšku horních polic linky, tak je dobré, aby nebyly police příliš vysoko a i člověk menšího vzrůstu na ně dosáhl bez použití stoličky. Dnes je v kuchyních velice moderní užívání varné desky. Pro umístění varné desky platí tytéž rady, jako pro umístění pracovní plochy. Dalším výrazným prvkem je kuchyňský dřez. Pro něj platí, že má být dostatečně hluboký, aby se v něm dalo dobře umýt nádobí a voda nestříkala na všechny strany a zároveň dostatečně vysoko, abychom se při jeho využívání nehrbili.

 

Spotřebiče

Standardním vybavením moderních kuchyní jsou zabudované spotřebiče – trouba nebo mikrovlnná trouba. Většinou se zabudovávají do takové výšky, abychom se k nim nemuseli příliš shýbat.

 

Osvětlení a barvy stěn

Kuchyně by měla být prosvětlená. Je vhodné, když je v kuchyni dostatek přirozeného světla z oken. Pokud jde o umělé osvětlení, tak bychom měli volit tlumenější osvětlení pracovní plochy, aby pracovníka neoslňovala. Barvy stěn volíme radši světlejší.