info@svetinterieru.cz Kontaktní fomulář ZAVOLEJTE NÁM NA 608 337 879

Plovoucí nebo masivní podlahu?

Mnoho lidí řeší při rekonstrukci dilema, jestli si do svého rekonstruovaného bytu nebo domu zvolit plovoucí vícevrstvou nebo masivní dřevěnou podlahu. Oba druhy podlahy mají svoje výhody i nevýhody.

Při stavbě domu, rekonstrukci bytu a bytových jader, při realizaci půdních bytů nebo při rekonstrukci interiéru stojí stavebník před otázkou, který druh podlahy a jaký materiál zvolit, aby vhodně utvořila vzhled interiéru a přinesla i funkční komfort. Mnoho lidí se rozhoduje mezi výběrem masivní dřevěné podlahy nebo plovoucí podlahy. Oba druhy podlahy mají své výhody i nevýhody a proto je potřeba výběr řádně zvážit.


Plovoucí podlaha je název, který se vžil pro podlahy se zvukovou izolací. Název plovoucí podlaha se pro něj používá, protože podlahy nebývají na pevno připevněné k podlahové vrstvě, ale podlaha je jen volně položená na podložní vrstvě. Plovoucí podlahy mají jednoduchou instalace i rozebrání a proto jsou u řemesníků i stavařů oblíbené. Jednotlivé díly plovoucí podlahy k sobě můžeme lepit nebo je připevňujeme skládacím systémem na principu klíč - zámek. Komplikovaná místa se řeší pomocí podlahových lišt. Obyklé je využití plovoucí podlahy v bytech. Mezi největší výhody plovoucí podlahy patří velmi snadná a čistá montáž a demontáž, pěkný vzhled, jednoduchá údržba a zvuková izolace, která brání přenosu zvuku. Nevýhodou může být menší odolnost proti vlhkosti prostředí, nehodí se proto příliš do předsíní. Při bydlení v bytě s plovoucí podlahou je také dobré vyvarovat se nadměrnému vlhčení podlahy. Podlahu můžeme vytírat vlhkým hadrem, je ale žádoucí vyvarovat se většímu množství vody vylitému na podlahu. Plovoucí podlaha se skládá z několika vrstev a tím se odlišují od masivní podlahy, které jsou často jen z jedné vrstvy dřeva. U plovoucí podlahy rozlišujeme nášlapnou vrstvu, roznášecí vrstvu, zvukově-izolační vrstvu a těsnící vrstvu. Svrchní nášlapná vrstava může být tvořená kupříkladu dřevěnými parketami nebo laminátem v případě laminátové plovoucí podlahy,, roznášecí vrstvu tvoří beton v případě těžkých plovoucí podlahy, vhodnější je postavit lehkou dřevěnou plovoucí podlahu s roznášecí vrstvou z OSB desek a vláknitých a dřevotřískových desek.


Zcela rozdílným druhem podlahy jsou masivní dřevěné podlahy, které jsou nesmírně oblíbené pro přírodní vzhled, odolnost proti opotřebení, stabilitu a dlouhou životnost. Dřevěné masivní podlahy se instalují na beton, dřevěný rošť nebo na základní podlahu z OSB desek, hoblovaných prken nebo podlahovek. Masivní podlahy se často vyrábějí z dubového dřeva a jsou ekonomickou volbou u které je vynikající poměr ceny a výkonu. Velkou výhodou je schopnost absorpce vlhkosti a proto se hodí i do předsíní. Masivní podlahy se často sestavují v domech, ale jsou populární i pro použití v moderních bytech. Masivní podlahy se vyrábějí z hoblovaných prken, které jsou vytvořené z jednoho kusu dřeva - masivu a tím se odlišují od rozvrstvených plovoucích podlah. Mezi další výhody patří možnost opakové renovace, podlaha se může pokaždé znovu obrousit a natřít ochranným nátěrem a vypadá jako nová. Stejně jako u plovoucí podlahy je údržba velmi nenáročná.


Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh podlahy, je dobré myslet na prostředí, do kterého se bude podlaha instalovat a přizpůsobit tomu svojí volbu. Jedině tak může být volba podlahy správná.