info@svetinterieru.cz Kontaktní fomulář ZAVOLEJTE NÁM NA 608 337 879

Kování v interiéru

Na dnešním trhu můžeme narazit na celou řadu kování, proto je dobré se v jednotlivých typech zorientovat. Pokud nebudete znát alespoň základní typy a vhodnost jejich použití, může být vaše volba nesprávná.

Kování můžeme rozdělit do čtyř základních typů, a to na interiérové, bezpečnostní, kované a panikové. Interiérové kování patří k těm základním, je určeno výhradně pro použití do vnitřních prostor. Vzhledem ke specifické povrchové úpravě se nehodí pro použití venkovní a jsou přímo určeny pro použití v domácnostech a veřejných prostorách. Kvalita povrchové úpravy a laku pak závisí na vhodnosti použití kování do prostor s nízkou frekvencí pohybu či s vysokou frekvencí pohybu - tuto informaci se dozvíte ve specifikaci konkrétního produktu.

Bezpečnostní kování je vyrobeno s ohledem na zabezpečení domácností a veřejných objektů, jejich konstrukce znesnadňuje demontáž a vniknutí do objektu. Do této kategorie se řadí i kování, které umožňuje přístup bez klíče jen z jedné strany - klika je umístěna na jedné straně, na straně druhé se nachází madlo. Tento typ je oblíbený ve zdravotnictví, firmách, vstupních dveřích a všude tam, kde je třeba omezit přístup.

Kliky kované vynikají svou konstrukcí, kvalitním materiálem i vzhledem a hodí se pro náročné klienty. Hodí se do dřevěných interiérů a vyrábí se v provedením moderním i rustikálním. Díky kvalitnímu materiálu je jejich použití vhodné i do exteriérů, např. do vstupních dveří, na vrata či brány.

Tyto tři zmíněné typy kování se vyrábí ve dvou provedeních - štítovém a rozetovém. Zatímco provedení štítové obsahuje tzv. štít z jednoho kusu materiálu, otvor pro kliku a zámek je tak spojený, kování rozetové má oba otvory oddělené a skládá se ze dvou částí.

Posledním typem je panikové kování, které se využívá v administrativních objektech, kulturních budovách, nákupních centrech a všude tam, kde je frekvence pohybu vysoká a je třeba snadno otevírat dveře velké plochy. Instalují se na jednokřídlové i dvoukřídlové typy dveří.