info@svetinterieru.cz Kontaktní fomulář ZAVOLEJTE NÁM NA 608 337 879

Inspirace a nápady pro rodinné bydlení

Obývák - místo odpočinku, klidu, ale i společných oslav a jiných událostí. Zkrátka místo, kde rodina tráví společné chvíle.

Obývací pokoj je společenská místnost

Obývací pokoj slouží jako primární prostor pro relaxaci a zábavu, může mít však i mnoho jiných funkcí. Vzhledem k tomu, že jsou časy strávené zde často neformální, využítí nemá hranic - sledování televize, hraní videoher, čtení, děti zde často plní domácí úkoly nebo se zde jednou za čas odehraje hostitelská rodinná oslava. Jako místnost určená pro takto širokou škálu činností, by měla být přizpůsobena k ukládání filmů, knih a hraček, a zahrnovat vše od gauče a křesel až po pracovní stůl, knihovnu, žaluzie až po třeba dnes velmi oblíbenou herní konzoli.

Předtím, než začnete obývací pokoj rekonstruovat , zvažte své požadavky na potřeby ukládání věcí. Kolik skříňek, polic a zásuvek by jste potřebovali? Zda budete investovat do vestavěných skříní nebo si ponecháte svůj vlastní nábytek? Poté, co si dokonale promyslíte funkční stránku návrhu místnosti a vyberete si zda chcete třeba velkou pohovku uprostřed místnosti, můžete začít přemýšlet o zdobení. Obývací pokoj je specifický typ obytného prostoru. Měl by mít dostatek charakteru a osobnosti, takže se ujistěte, že se nenecháváte unést vlnou moderního designu a necháváte v místnosti "skutečné" věci, ty které vystihují právě Vás. Vedle vhodně zvolené sedací soupravy (ať už nějaké lacinější, či naopak dražší) jsou to různé osobní ozdůbky, rodinné fotografie a barevné doplňky apod., které rozjasní Váš prostor. 

Jaký druh uskladnění věcí by měl člověk zvolit ve svém obývacím pokoji?

Vždy vybírejte druh uskladnění dle toho, jaké věci zde budete uskladňovat. Pokud máte malé děti, hračky nejlépe uskladníte právě do vestavěných skříní, prostěradla, saténové povlečení,  přehozy apod. zase do komod a drobnosti do ozdobných krabic. Pro technologické vymoženosti zvolte naopak police a nížší úzké skříňky na úschovu kabelů z elektroniky. Na podporu dobrých pracovních návyků investujte do pořádného vyhovujícího pracovního stolu.

Jak vyzdobit svůj obývací pokoj?

Při zdobení prostor se rozhodně nebojte jasných barev, jen se držte hesla "někdy méně znamená více" a volte třeba jen 3 druhy barev. Držte se neutrálních barev u velkých věcí, jako jsou sedací soupravy, křesla a gauč - pak můžete libovolně vkládat do místnosti různobarevné komponenty bez omezení. Rámy, koberečky, polštáře, povlečení a závěsy jsou pro veselé barvy ideální. Světla a lampy mohou naopak ozvláštnit kouzlo potemnělé místnosti světlem jednak dobře mířeným a druhak jeho případným zabarvením - samozřejmě ve škálách klasických barev světla. Oknům pak můžete přidat tvář vhodnou volbou rolety, žaluzií nebo záclon. Stěnám už pár let odzvonila klasická bílá barva, proto se nebojte vybrat jednu, dvě nebo i všechny čtyři zdi a dodat jim barvu a šmrnc. Nakonec vždy přicházejí obrazy, které, když rámy krásně hrají do melodie barvy zdí a dopňků, udělají domov domovem.